Voormalig worldcup skiër Kostelic kwam in een lawine in Obertauern

ter illustratie
Voormalig worldcup skiër Kostelic kwam in een lawine in Obertauern
Een lawine in Obertauern liep goed af voor de voormalige ski-ster uit Kroatie, Ivica Kostelic. Hij werd samen met een metgezel gered en werd op tijd uit de sneeuw gered.
Gisteren, kort na 13.00 uur, vond er een dramatische lawine plaats in het gebied van de Gamspitzl in Obertauern. Twee freeriders, waaronder de 45-jarige voormalige Kroatische skiër Ivica Kostelic, waren aan het skiën in verse, diepe sneeuw op een hoogte van 2.150 meter toen de lawine ontstond. Kostelic werd meer dan een meter diep onder de sneeuw begraven, maar had geluk.
Geluk voor Kostelic
De 45-jarige man in het zelfde gebied als een 30-jarige man uit Salzburg. Ze stonden beiden op het punt om te genieten van de rustige afdaling toen de lawine plotseling losbarstte. De inwoner van Salzburg had de situatie snel onder controle en kon Kostelic uit de sneeuw bevrijden voordat andere bergredders ter plaatse waren. Ondanks de zware sneeuwmassa’s die de skiër aanvankelijk bedolven, bleef Kostelic ongedeerd. Beide freeriders skieden zelfstandig het dal in en konden de plaats van het ongeval zonder verdere hulp verlaten.
Grote reddingsoperatie in de bergen
De bergreddingsdienst werd onmiddellijk gealarmeerd nadat de lawine werd gemeld. Vanwege het grote gevaar van secundaire lawines en de moeilijke omstandigheden werd in eerste instantie besloten om geen bergreddingswerkers direct het terrein in te sturen. Er werden echter wel een bergredder en een hondenbegeleider per helikopter naar de plaats van het ongeluk gevlogen. Terwijl de reddingswerker naar beneden werd gebracht, was de man uit Salzburg al bezig Kostelic uit te graven.
Aanzienlijk lawinegevaar in de regio
“Er is momenteel een aanzienlijk lawinegevaar (niveau 3) in de regio”, aldus operationeel manager Michael Koch. “Sneeuwlawines die over oude sneeuw heenschuiven zijn bijzonder gevaarlijk en kunnen door individuen worden veroorzaakt.” Koch adviseert met klem om de tochten zorgvuldig te plannen en voorzichtig te zijn in steil terrein, vooral op hoogtes boven de 2200 meter.
Grootschalige operatie met 40 hulpverleners, waaronder bergredders, hondenbegeleiders, artsen en paramedici, betrokken bij de reddingsoperatie. De lawine zelf was 150 tot 200 meter breed en strekte zich uit over een lengte van 350 tot 400 meter. Twee helikopters en de Alpenpolitie ondersteunden het bergreddingsteam bij het beveiligen en redden van de slachtoffers. Ivica Kostelic heeft in het verleden al eens een levensbedreigende ervaring gehad: onlangs raakte hij in nood op zee tijdens een kajaktocht voor de kust van Montenegro en werd hij pas gered dankzij een dramatische reddingsoperatie van de kustwacht. Gelukkig raakte de voormalige skiër niet gewond bij het lawine-ongeluk.
Wij vinden het echt onbegrijpelijk dat als je willens en wetens weet dat het lawinegevaar hoog is er toch op uit trekt buiten de pistes. Afgelopen week is er bijzonder veel sneeuw gevallen. Dat ligt op redelijk oude sneeuw dat opgevroren is…. dan weet je een ding dat kan gaan glijden, zeker buiten de pistes. Dan toch gewoon buiten de pistes skiën en dan dit als resultaat. Bergreders die meestal zelf hun leven dan in de waagschaal leggen om jou te redden.
Maar goed dit gaat zeker deze week wellicht nog wel een paar keer gebeuren want sommige mensen leren het nooit en als je echt pech hebt kun je het niet navertellen. AMEN
Bron: 5min.at